folklorni-soubor

Stalo se již tradicí, že žáci Základní školy a základní umělecké školy ve Šmeralově ulici spolupracují s partnerskou hudební školou ve švédském městě Katrineholm. Nejinak tomu bylo i v letošním roce, když do skandinávské země vyjely na začátku měsíce června pod vedením p. uč. Miljo Mileva dva soubory, aby předvedly především tradiční českou hudbu...

Prvním ze souborů byla Malá lidová muzika. Ta vystoupila celkem na třech pódiích, a protože protagonisté byli oblečeni v karlovarských krojích zapůjčených souborem písní a tanců Dyleň, sklidili ve spojení s písničkami a hudbou bouřlivé ohlasy. K těm napomohlo i to, že Švédové, stejně jako ostatní Skandinávci, nedokáží zároveň zpívat i hrát. K tomuto fenoménu připěl i souborový dudák, který kromě virtuózní sólové skladby zahrál domorodcům i písničku ze švédského oblíbeného seriálu Pipi Punčochatá. Dokázal tak rozezpívat celý sál a sklidil zasloužené ovace. Druhým tělesem, který se částečně odštěpil z Malé lidové muziky, byl soubor Primavera lirica. Je to komorní soubor, který v letošním roce získal na celostátní soutěži komorních souborů v Jindřichově Hradci první místo. I ten svým výkonem zvedl posluchače ze židlí a ukázal tak, že i žáci ZUŠ mohou hrát barokní hudbu na prakticky profesionální úrovni. Ačkoliv byla cesta do Švédska provázena obavami dětí i rodičů z neznámého prostředí, cesta zpět se neobešla dokonce i bez slziček v očích našich žáků, kteří zjisitli, že i tak daleko od domova jsou báječní lidé, krásná příroda a všespojující hudba. A nutno s potěšením dodat, že za úspěchem celého projektu stojí též skvělá organizace na švédské straně zprostředkovaná katrineholmským Klubem řeči a kultury vedeným paní Jarmilou Kocourkovou – skvělou organizátorkou bez které by celá akce byla odsouzena k nezdaru, katrineholmské Kulturskolan a jejímu řediteli Lennartu Ejeby a pochopitelně i ZŠ a ZUŠ K. Vary a rovněž Magistrátu města Karlovy Vary.

Miljo Milev

Několik fotografií naleznete ve fotogalerii.

Ocenění SCIO 2018 za výborné výsledky